Kategoria: Psychologia

Psychologia rodziny, psychologia dziecka

Krytyka z szacunkiem dla człowieka

Umiejętność wypowiadania oraz przyjmowania słów krytyki jest kluczowa dla rozwoju a w gruncie rzeczy dla istoty bycia człowiekiem. Jednak wielu osobom sprawia to ogromną trudność. Nie chcemy urazić, zranić drugiej osoby i być może unikamy w ogóle wypowiadania nieprzyjemnych ocen. Czasem mamy w tym rację.

Terapia naturą

Wakacje, a nawet długi weekend majowy to doskonała okazja doświadczenia uzdrawiającej mocy kontaktu z naturą. Nie, to nie przesada. Ostatnie lata dostarczają nam coraz więcej dowodów leczniczego wpływu przyrody na psychikę człowieka.

Radykalny optymizm

Prowadziłam niedawno zajęcia dla młodzieży poświęcone optymizmowi. Okazało się, że jest to temat kontrowersyjny, bo kilka osób jak lwy broniło swojego prawa do bycia pesymistą. Uświadomiło mi to, że bynajmniej nie dla wszystkich jest oczywiste, dlaczego warto patrzeć na świat przez różowe okulary.

Proste zdrowie psychiczne

Istnieje takie powiedzenie, że nie ma ludzi normalnych, są tylko niezdiagnozowani. Czy to prawda? Nie za bardzo. Każdy z nas ma swoje problemy. Niektórzy większe, inni mniejsze, ale spektrum zdrowia psychicznego jest szerokie, choć – co ciekawe, ludzie najbardziej zdrowi są jednocześnie najbardziej prości.

Sześć naturalnych antydepresantów

Dlaczego lawinowo rośnie liczba osób z depresją? To skomplikowane, jednak, jak pokazuje w swoich badaniach psycholog kliniczny Stephen S. Ilardi, jednym z ważnych czynników jest tryb życia współczesnego człowieka.

Stres lwa czy stres gazeli?

Wiemy, że stres jest nieuniknionym elementem życia, ale czy zdajemy sobie sprawę, że wiele ze skutków stresu zależy od naszego podejścia do problemu? Tak twierdzi profesor Elissa Epel, autorka książki „The Stress Prescription” czyli „Recepta na stres” z roku 2022.

Wychowanie do mądrego miłosierdzia

Gdy profesor Martin Sligman zaczął wiele lat temu badanie uwarunkowanie poczucia szczęścia, okazało się wkrótce, że żadne z popularnych wyobrażeń na ten temat nie jest prawdziwe. Ani pieniądze, ani pozycja społeczna, ani wykształcenie ani nawet zdrowie nie zapewniają człowiekowi poczucia szczęścia. 

Dobre sposoby na poprawę nastroju

Usłyszałam niedawno opinię, że ludzie XXI wieku to osoby słabe, podatne na poprawianie sobie nastroju na skróty – sięganie po używki, leki i inne „zabijacze bólu”. Jest to oczywiste niesprawiedliwe uogólnienie, jednak gdy mamy do wyboru zdrowy a jednocześnie wymagający wysiłku sposób walki ze stresem czy podłym nastrojem, lub sposób szybki (mający nieco odlegle w…
Dowiedz się więcej

Cyfrowa tresura, projektowanie perswazyjne

Czy nowe technologie to tylko neutralne narzędzia? Czy edukacja medialna – czyli pokazanie dzieciom jak rozsądnie korzystać ze smartfonu, Internetu i aplikacji  załatwia problem? Coraz większa liczba dzieci i nastolatków dosłownie przyspawanych do ekranów pokazuje, że to bardziej skomplikowane.

Układ nagrody i kary

O dopaminie mówi się potocznie jako o hormonie szczęścia. Dlatego można usłyszeć deklaracje typu: „Idę podładować sobie dopaminę, bo coś kiepsko się czuję”. Jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Więcej dopaminy to niekoniecznie więcej szczęścia i dobrego samopoczucia. Może być niestety narzędziem wielkiego zniewolenia. Dopamina produkowana jest w mózgu i odpowiedzialna jest za motywowanie…
Dowiedz się więcej