Kategoria: Wychowanie

Psychologia rodziny, psychologia dziecka

Wychowanie do mądrego miłosierdzia

Gdy profesor Martin Sligman zaczął wiele lat temu badanie uwarunkowanie poczucia szczęścia, okazało się wkrótce, że żadne z popularnych wyobrażeń na ten temat nie jest prawdziwe. Ani pieniądze, ani pozycja społeczna, ani wykształcenie ani nawet zdrowie nie zapewniają człowiekowi poczucia szczęścia. 

Cyfrowa tresura, projektowanie perswazyjne

Czy nowe technologie to tylko neutralne narzędzia? Czy edukacja medialna – czyli pokazanie dzieciom jak rozsądnie korzystać ze smartfonu, Internetu i aplikacji  załatwia problem? Coraz większa liczba dzieci i nastolatków dosłownie przyspawanych do ekranów pokazuje, że to bardziej skomplikowane.

Wielozadaniowość – dobra czy zła?

Ludzie nie potrafią sobie dobrze radzić z wielozadaniowością, a kiedy twierdzą, że to możliwe, oszukują samych siebie! Earl Miller, profesor neurobiologii Massachusetts Institute of Technology

Trzy style wychowania

„Mój mąż zupełnie nie wie, jak się odnosić do dzieci, bawi się z nimi w niebezpieczne gry, zupełnie nie dba o ich bezpieczeństwo. Juz sama nie wiem, co robić” mówi Marta „Moja żona jest moim zdaniem nadopiekuncza. Najchętniej nie wypuczałaby dzieci z domu i założyła im ochraniacze na stałe. Nie wiem już co robic, żeby…
Dowiedz się więcej

Nastolatek bez pasji, bez celu?

Trzynastoletnia Karolina chodzi na judo, zdobywa kolejne pasy, Krzysiek gra w drużynie piłkarskiej, Jeremi konstruuje roboty, Klara wygrywa konkursy pianistyczne, tylko twoje dziecko siedzi w domu i wydaje się niczym nie interesować? Czy to normalne?

Uzdrawiająca moc przyrody

Gdy w czasie nauki zdalnej przeprowadzaliśmy badania wśród młodzieży dotyczące nauki zdalnej, pojawiło się wiele wypowiedzi typu: „Siedzenie non stop przed komputerem nie jest tym, o czym marzyliśmy”.

Niezwykła więź matka-noworodek

Teoretycznie wiemy, że więź mamy z dzidziusiem jest wyjątkowa, może warto przyjrzeć się dokładniej co na poziomie biologicznym dzieje się, gdy mama po raz pierwszy przytula swoje dziecko? To naprawdę niezwykły moment. Jest jednak coś więcej. Więź mama – dziecko buduje się już wcześniej…

Nowoczesny patriotyzm

Czy patriotyzm, tak jak go intuicyjnie rozumiemy – duma z bycia Polakiem, z polskiej historii, dokonań polskich naukowców, twórców, drużyn sportowych, wieszanie flagi na święta narodowe czy śpiewanie hymnu to relikt przeszłości i ksenofobia? Czy potrzebny nam nowy model współczesnego patriotyzmu?

Czy babcia i dziadek powinni rozpieszczać wnuki?

Popularne powiedzenie mówi, że rodzice są od wychowywania a dziadkowie od rozpieszczania. Czy jest tak naprawdę? 

Nieśmiałe dziecko

Żyjemy w czasach, w których cenionymi cechami osobowości są pewność siebie, otwartość, łatwość nawiązywania relacji z innymi. Rodzice cieszą się, gdy na przykład idą na przedszkolne przedstawienie, a ich córka lub syn z uśmiechem i dużą pewnością siebie recytują wierszyki. „Poradzi sobie w życiu” to taki najczęstszy komentarz. Jednak nie wszystkie dzieci są takie. Niektóre…
Dowiedz się więcej