Kategoria: Artykuły

Psychologia rodziny, psychologia dziecka

Gdy moje potrzeby stają się bogiem…

Komunikacja bez przemocy (zwana też językiem żyrafy, czy porozumieniem bez przemocy) została stworzona przez Marshalla Rosenberga w latach 60 ubiegłego wieku.

Wychowanie do mądrego miłosierdzia

Gdy profesor Martin Sligman zaczął wiele lat temu badanie uwarunkowanie poczucia szczęścia, okazało się wkrótce, że żadne z popularnych wyobrażeń na ten temat nie jest prawdziwe. Ani pieniądze, ani pozycja społeczna, ani wykształcenie ani nawet zdrowie nie zapewniają człowiekowi poczucia szczęścia. 

Dobre sposoby na poprawę nastroju

Usłyszałam niedawno opinię, że ludzie XXI wieku to osoby słabe, podatne na poprawianie sobie nastroju na skróty – sięganie po używki, leki i inne „zabijacze bólu”. Jest to oczywiste niesprawiedliwe uogólnienie, jednak gdy mamy do wyboru zdrowy a jednocześnie wymagający wysiłku sposób walki ze stresem czy podłym nastrojem, lub sposób szybki (mający nieco odlegle w…
Dowiedz się więcej

Cyfrowa tresura, projektowanie perswazyjne

Czy nowe technologie to tylko neutralne narzędzia? Czy edukacja medialna – czyli pokazanie dzieciom jak rozsądnie korzystać ze smartfonu, Internetu i aplikacji  załatwia problem? Coraz większa liczba dzieci i nastolatków dosłownie przyspawanych do ekranów pokazuje, że to bardziej skomplikowane.

Układ nagrody i kary

O dopaminie mówi się potocznie jako o hormonie szczęścia. Dlatego można usłyszeć deklaracje typu: „Idę podładować sobie dopaminę, bo coś kiepsko się czuję”. Jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Więcej dopaminy to niekoniecznie więcej szczęścia i dobrego samopoczucia. Może być niestety narzędziem wielkiego zniewolenia. Dopamina produkowana jest w mózgu i odpowiedzialna jest za motywowanie…
Dowiedz się więcej

Ojcostwo zmienia mężczyzn

Macierzyństwo odmienia kobietę – to zdanie można usłyszeć często. Rzeczywiście, nawet na poziomie biologicznym – czysto hormonalnym – okres ciąży i opieki nad noworodkiem zmienia kobietę. Oto odzywa się instynkt budowania gniazda i ciężarna w ostatnim trymestrze  może znienacka wykonać remont domu, a po urodzeniu dziecka dotychczasowy nocny marek, śpiący kamiennym snem do późna staje…
Dowiedz się więcej

Wielozadaniowość – dobra czy zła?

Ludzie nie potrafią sobie dobrze radzić z wielozadaniowością, a kiedy twierdzą, że to możliwe, oszukują samych siebie! Earl Miller, profesor neurobiologii Massachusetts Institute of Technology

Trzy style wychowania

„Mój mąż zupełnie nie wie, jak się odnosić do dzieci, bawi się z nimi w niebezpieczne gry, zupełnie nie dba o ich bezpieczeństwo. Juz sama nie wiem, co robić” mówi Marta „Moja żona jest moim zdaniem nadopiekuncza. Najchętniej nie wypuczałaby dzieci z domu i założyła im ochraniacze na stałe. Nie wiem już co robic, żeby…
Dowiedz się więcej

Proaktywność – najlepszy sposób na trudne sytuacje

Mama dwuletniego Bartka, zostawiwszy go na chwilę samego w pokoju, usłyszała podejrzaną ciszę. Słowo „cisza” w kontekście małego dziecka może nie budzić grozy w osobach bezdzietnych, jednak każdy rodzic wie, że cichy dwulatek oznacza z reguły kłopoty.

Czy warto słuchać mówców motywacyjnych?

Mówcy motywacyjni, coachowie, warsztaty umiejętności miękkich – czy to po prostu fanaberia charakteryzująca nasze rozleniwione czasy, czy wartościowe wzbogacenie życia człowieka?