12 dni Bożego Narodzenia

12 dni Bożego Narodzenia

W kulturze angielskiej funkcjonuje kolęda „12 days of Christmas” opisująca dwanaście różnych prezentów jakie ktoś dał swojej ukochanej w kolejne dni świąt – od Bożego Narodzenia do Trzech króli. Interpretacje tej historii są bardzo różne – od zwykłej zabawy w zapamiętywanie coraz dłuższej sekwencji przedmiotów, aż do mnemotechniki pozwalającej zapamiętać ważne fakty związane z katolicyzmem (np. dwa gołąbki to dwie części Biblii – Stary i Nowy Testament).

Niezależnie od interpretacji, kolęda mówi – na tym najbardziej podstawowym poziomie o radości obdarowywania najbliższych  nie tylko w Wigilię, lecz we wszystkie, następujące po sobie święta w okresie Bożego Narodzenia. Stąd pomysł, by wykorzystać pretekst i zaproponować zabawę w rodzinne „Twelve days of Christmas”. Zabawa polegałaby na tym, by codziennie, począwszy od 25 grudnia podjąć jedno rodzinne wyzwanie – budujące i pogłębiające relację na kilku poziomach.  Wyzwania można podejmować w dowolnej kolejności, nie trzeba trzymać się tej zaproponowanej w artykule.

1. Kuropatwa na gruszy

Budujmy rodzinne więzi. Wyzwanie polega na tym, by zrobić rodzinną burzę mózgów dotyczącą jakiejś jednej ważnej lub radosnej rzeczy, którą chcemy zrobić rodzinnie w przyszłym roku.  To może być wyjazd wakacyjny (lub na ferie) jakaś wspólna praca, a może po prostu weekend wyjazdowy w miejscu, które wszyscy lubią? Chodzi o ty, by było to coś sprawiającego przyjemność wszystkim. Burzę można zacząć od rozdania wszystkim wielu kartek – postitów, na których wszyscy w ciszy wypisują wszystkie swoje pomysły. Potem pomysły porządkujemy, wybierając najlepsze. A może kilka pomysłów da się zebrać w jednej, zupełnie nowy?

2. Dwa gołębie

Podzielcie rodzinę na dwie drużyny i rozegrajcie przeciw sobie mecz lub grę drużynową. Może to być wszystko – od wyścigów z przeszkodami w parku, rzucanie się śnieżkami czy budowę konkurencyjnych bałwanów po grę karcianą czy planszową wymagającą podziału na drużyny, lub taką w której punkty podsumowuje się drużynowo. A może zorganizujecie cały rodzinny, wielodyscyplinowy  turniej? Zabawa taka uczy współpracy, lecz z lekkim pazurem, czyli odrobiną przyjacielskiej rywalizacji. Wymaga dobrego planowania i takiego doboru  konkurencji, by obie drużyny miały równe szanse.

 3. Trzy francuskie kurki

Dzień wspólnego gotowania/pieczenia. Wybierzcie jakiś przepis, by każdy z członków rodziny miał w nim udział. Może to będzie obiad, a może fantazyjne ciasteczka wycinane w różne formy?  Niezależnie od tego, co na co się zdecydujecie, warto zjeść następnie wspólnie przygotowane potrawy  w nieco uroczysty sposób przy świecach. Świętujcie sukces we wspólnym działaniu.

4. Cztery śpiewające ptaszki

Nie ma lepszego dnia na wspólne śpiewanie kolęd. Można do tego podejść na kilka sposobów – na przykład przygotować specjalny, rodzinny śpiewnik z ulubionymi kolędami wszystkich domowników. Można zaprosić dalszą rodzinę ze śpiewnikami i znajdować te, które wszyscy znają. Można też po prostu wziąć te śpiewniki, które macie w domu i po kolei każdy wybiera jedną kolędę do odśpiewania, do momentu gdy już wyczerpie się wam repertuar, lub zmęczycie się.

5. Pięć złotych pierścieni.

To może być dzień wdzięczności. Warto przejrzeć cały poprzedni rok i zastanowić się, za co jesteście wdzięczni poszczególnym członkom rodziny.  Podczas dnia warto napisać krótki liścik do każdego z osobna, opisujący za co jesteśmy danej osobie wdzięczni, a wieczorem wspólnie lub osobno te liściki odczytać.

6. Sześć gęsi znoszących jajka

To ciekawy dzień na targ talentów.  Zaproście kilku swoich przyjaciół. Niech każdy opowie o czymś, co lubi robić, może to też zademonstrować. Może ktoś lubi śpiewać i zaśpiewa swoją ulubioną piosenkę, lub ktoś, kto lubi rysować pokaże swoje rysunki. To pole popisu dla każdego. Być może przyjaciele mają ukryte talenty, o których do tej pory nie wiedzieliśmy i zarażą nas swoją pasją? Jeżeli komuś nic nie przychodzi do głowy, zawsze może puścić swój ulubiony teledysk a nawet przestawić ulubionego youtubera, czy grę.

7. Siedem pływających łabędzi

W wersji ekstremalnej proponuję rodzinną wyprawę na morsowanie. W najprostszej wersji polega to na znalezieniu sauny położonej niedaleko zbiornika wodnego i wskoczenie na chwilę po saunowaniu do zimnej wody. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to trochę doznanie ekstremalne., dlatego wersja dla każdego obejmuje po prostu rodzinną wyprawę do lasu nad brzeg jeziora, rzeki lub morza. Weźcie ze sobą termos z gorąca herbatą i sympatyczne przekąski. A może pogracie w podchody?

8. Osiem służących, dojących krowy

To może być dzień recyklingu. Proste zadanie – każdy robi porządek w swoim najbliższym otoczeniu (szafa, biurko) i pozbywa się wszystkiego, co niepotrzebne czy zepsute.  Być może macie ubrania, które są w dobrym stanie, jednak nikt ich nie nosi i można je oddać potrzebującym? A może macie przedmioty, których nikt nie używa, które są w na tyle dobrym stanie, że można je sprzedać na aukcji i pieniądze przeznaczyć bądź na jakąś nową grę planszową do domu lub oddać na cele charytatywne?

9. Dziewięć tancereczek

W takim dniu organizujemy rodzinne tańce. Wybierzcie kilka utworów muzycznych do których  można zatańczyć i zorganizujcie bal – w gronie najbliższej rodziny lub poszerzonym.  A może wybierzecie jakiś prosty taniec (jak chociażby chodzony menuet), który nauczycie się wspólnie?

10. Dziesięciu skaczących panów

Wręcz przeciwnie niż sugeruje nazwa dnia, proponuję wyzwanie, które jest bardzo spokojne – wspólne czytanie. Można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszy to po prostu umówienie się, że każdy tego wieczoru wyciąga książkę i ją czyta. Można jednak  przeczytać wspólnie na głos coś w miarę krótkiego – na przykład „Opowieść wigilijną”. A może każdy opowie o swoich ulubionych książkach, starając się zachęcić innych do ich przeczytania?

11. Jedenastu flecistów

Kolejny dzień muzyki. Może zorganizujecie sobie wspólne słuchanie muzyki w domu (każdy przygotowuje ze dwa ulubione utwory i razem ich słuchacie) a może przejdziecie się rodzinnie na koncert – na przykład posłuchać ciekawego wykonania kolęd. W okresie świątecznym w wielu kościołach chory prezentują przygotowany repertuar kolędowy, odbywa się też sporo koncertów komercyjnych, W najbardziej niesprzyjających okolicznościach można odsłuchać muzyki nadawanej na żywo online. Spróbujcie zrobić wtedy z tego wydarzenie zbliżone jak najbardziej do prawdziwego koncertu – na przykład wyświetlając obraz rzutnikiem na ścianie, lub oglądając go na dużym ekranie.

12. Dwunastu perkusistów

To dzień kreatywności. Zastanówcie się, co najbardziej lubicie robić całą rodziną i przygotujcie to. Być może powtórzycie któryś z wcześniejszych pomysłów, który wam się szczególnie podobał, a może wymyślicie oryginalny?  To może być wszystko – oglądanie zdjęć z albumu z dzieciństwa rodziców, czy nawet  babci czy dziadka, nauka zabaw, w które rodzice bawili się jako dzieci, wyjście na pływalnię, do kina, zabawa masą papierową, puszczanie baniek… cokolwiek wam przyjdzie do głowy.

Istotą wyzwań dwunastu dni Bożego Narodzenia jest by jak najsympatyczniej spędzić czas wspólnie, rodzinnie, bez zatapiania się osobno w wirtualnym świecie (grach online, filmach, mediach społecznościowych), tak by wykorzystać ten czas na prawdziwe wzrastanie i budowanie więzi rodzinnych, zamiast samotniczego koczowania każdy przy swoim urządzeniu.