
Pierwsza pomoc w depresji
Zapraszam do serii mini wykładów dotyczących tego, jak możemy sobie pomóc zmagając się z nastrojami depresyjnymi. Część pierwsza: dlaczego fizjologia jest ważna: Część druga – o roli myśli automatycznych i co można z nimi zrobić. Pod spodem materiały pomocowe, o których mowa w filmiku. Materiały: Część trzecia – o jednej

Klucze i wytrychy do motywacji
Gdy robiliśmy badania stanu psychicznego polskich nastolatków po nauce zdalnej, okazało się, że jednym z większych problemów jest motywowanie się do nauki. Mam wrażenie, że wiele osób dorosłych ma podobny problem. Dlatego zapraszam do chwili refleksji nad tym, co możemy zrobić sami dla siebie by zmotywować się do działania.

Uzdrawiająca moc przyrody
Gdy w czasie nauki zdalnej przeprowadzaliśmy badania wśród młodzieży dotyczące nauki zdalnej, pojawiło się wiele wypowiedzi typu: „Siedzenie non stop przed komputerem nie jest tym, o czym marzyliśmy”.

Niezwykła więź matka-noworodek
Teoretycznie wiemy, że więź mamy z dzidziusiem jest wyjątkowa, może warto przyjrzeć się dokładniej co na poziomie biologicznym dzieje się, gdy mama po raz pierwszy przytula swoje dziecko? To naprawdę niezwykły moment. Jest jednak coś więcej. Więź mama – dziecko buduje się już wcześniej…

Póki śmierć nas nie rozdzieli
Gdy umiera mąż lub żona, wdowę lub wdowca czeka zadanie ułożenie sobie na nowo życia. Powstaje naturalne pytanie – na ile pozbieranie sobie życia oznacza stworzenie nowego związku?

Nowoczesny patriotyzm
Czy patriotyzm, tak jak go intuicyjnie rozumiemy – duma z bycia Polakiem, z polskiej historii, dokonań polskich naukowców, twórców, drużyn sportowych, wieszanie flagi na święta narodowe czy śpiewanie hymnu to relikt przeszłości i ksenofobia? Czy potrzebny nam nowy model współczesnego patriotyzmu?