Być mamą – najlepsza przygoda życia

Być mamą – najlepsza przygoda życia

Jesteś mamą. Synek, który właśnie skończył oglądać bajkę, wpada w histerię, ponieważ odmawiasz mu następnej. Masz do przygotowania obiad, a córeczka stoi u nóg i płacze, bo chce „na rączki”. Dzieci biją się po raz kolejny o zabawkę, a Tobie wpada w oko tytuł niniejszego artykułu…

W rezultacie ogarnia Cię z lekka histeryczny śmiech. Czujesz się jak w klatce z małpami i tyle jeśli chodzi o „przygodę”. Macierzyństwo jest najpiękniejsze w momencie, gdy patrzymy na słodkie twarzyczki swych śpiących pociech. Wtedy czujemy najmocniej, że są Bożym darem dla nas. Jednak prawdziwym wyzwaniem jest pozostanie w kontakcie z tą miłością i pięknem w środku domowego życia, w chwilach, gdy wszyscy są zmęczeni i poirytowani. Jeżeli chcesz częściej odczuwać, że macierzyństwo jest najwspanialszą przygodą Twojego życia, oto kilka prostych rad.

Wyrzeknij się kontroli absolutnej
Wiele kobiet ma poczucie, że nikt poza nimi nie posprząta porządnie mieszkania, nie upierze, nie zrobi obiadu. W efekcie bycie panią domu zmienia się w bycie sprzątaczką i kucharką. Nie zostaje zbyt wiele czasu na bycie mamą i żoną. Zatem, pozwól sobie pomóc. Oznacza to, że inni domownicy przejmują na siebie część obowiązków, a co za tym idzie – nie wszystko będzie tak zrobione, jakbyś chciała. Skup się na tym, co istotne – ważne sprawy zostaną załatwione. Pozwól sobie na to, by było „wystarczająco dobrze” zamiast „dokładnie tak, jak ma być”.

Poświęć dzieciom czas „wysokiej jakości”
Czas „wysokiej jakości” oznacza chwile, gdy poświęcasz dziecku całą swoją niepodzielną uwagę. Zamiast robić tysiąc rzeczy, kwitując zdawkowym „mhm” wszystko, co dziecko powie, wygospodaruj w ciągu dnia godzinę, którą poświęcisz rzeczywistej rozmowie, byciu z dzieckiem. Posłuchaj z uwagą, co mówi, zrób z nim coś, co lubi.

Poznaj stadia rozwojowe dziecka
Aby cieszyć się z bycia z dziećmi, trzeba rozumieć specyfikę stadium rozwojowego, na którym się znajdują. Dlatego warto czytać literaturę tego dotyczącą. Dzięki temu a) mniej będziesz się niepokoić czy dziecko dobrze się rozwija b) będziesz potrafiła bardziej cieszyć się każdym etapem.

Nie bój się dyscypliny
Zrzeczenie się totalnej kontroli nad domem nie oznacza, że zmieni się on w jaskinię piratów. Dzieci wychowywane „bezstresowo” wyrastają na nieradzących sobie w rzeczywistym życiu egoistów. Dzieci potrzebują jasnych granic: „to wolno, tego nie wolno”. Potrzebują rozumienia, jakie zachowania są akceptowane, a jakie nie. Dlatego niezbędne jest wprowadzanie dyscypliny. Dzieci muszą wiedzieć, że są częścią rodziny, w której każda osoba ma własne potrzeby i obowiązki. Dyscyplina oznacza też więcej spokoju dla Ciebie.

Nie skazuj dziecka na jedynactwo
Wbrew pozorom, im więcej dzieci, tym więcej satysfakcji i radości daje macierzyństwo. Z jednej strony, starsze opiekują się młodszymi, z drugiej – młodsze są absolutnie zafascynowane starszymi i uczą się od nich. Daje to matce wiele okazji do radości. Gdy moja starsza córeczka robi głupią minę, jest to zawsze nagradzane pełnym zachwytu śmiechem młodszej. Ja mogłabym stawać na głowie, a nie uzyskam takiego efektu. Wiem, że czasem względy zdrowotne czy inne uniemożliwiają realizację tego planu, jednak zbyt często wierzymy antynatalistycznej propagandzie, że
kolejne dzieci to zło.

Zapisuj dziennik z pozytywnymi wspomnieniami
Co chcesz pamiętać z bycia mamą? Momenty trudne i dołujące czy te piękne i inspirujące? Przykre rzeczy przykuwają uwagę i bardziej zapadają w pamięć. Jednak gdy koncentrujemy się na dobrych stronach swej rodziny i dzieci, pomaga to w tworzeniu lepszej jakości życia rodzinnego. Dlatego polecam prowadzenie pamiętnika, w którym każdego dnia zapisujemy coś pozytywnego, co dzieci zrobiły lub powiedziały. A kiedy będziesz przeżywać trudne chwile, zastanawiając się skąd przyszedł Ci do głowy pomysł, by zostać matką, przeczytaj sobie wspomnienia ze wspaniałej przygody, w której bierzesz udział.