Ręcznie robione prezenty

Ręcznie robione prezenty

Jeśli chcemy nauczyć dzieci, że Boże Narodzenie to czas okazywania sobie miłości, warto by także dzieci robiły prezenty – sobie nawzajem i rodzinie. Z własnego doświadczenie wiem, że są z tego bardzo dumne. Co więcej – rezultatem nie musi być jakiś potworek z masy solnej, lecz prezent estetyczny i miły dla oka. Ostatnia z propozycji – ozdobny sznurek pleciony na kumihimo być może jest za trudny dla przedszkolaka, jednak już uczeń szkoły podstawowej da radę (przetestowane!).

Eleganckie świeczniki:


Potrzebne:
ciasto solne, karton, podgrzewacze (świeczki), makaron, farba – np. w spreju

Masa solna:
Pół na pół soli i mąki plus wody tyle, żeby się zrobiło ciasto o konsystencji plasteliny. Można dodać odrobinę oleju, żeby było gładsze.

Podstawka:
Karton – wycinamy duże gwiazdy.

Na podstawkę przylepiamy ciasto, tak by nieco wystawało za krawędzie, zawochując oczywiście kształt gwiazdy. Potrafi to zrobić nawet czterolatek. Potem tylko warto gwiazdę dyskretnie wyrównać.

Na środek dziecko wciska podgrzewacz, potem ozdabia makaronem, wciskając go w ciasto. To potrafi nawet dwu-trzylatek (znów warto dyskretnie docisnąć, żeby makaron nie wypadł po ususzeniu).

Suszymy – na kaloryferze kilka dni, lub w piekarniku na małym ogniu kilkanaście minut. AAAA! Oczywiście jeśli w piekarniku, to wpierw zdejmujemy świeczki!!!

Pryskamy sprejem – najpiękniejsze są spryskane złotem, lub miedzią, ale czerwień też jest ok. Nie polecam białego spreju, bo się nie trzyma makaronu.

Suszymy i voila!!!

Origami – koszyczek rozmaitości.

Robimy koszyczek origami i napełniamy własnoręcznie robionymi pierniczkami. Instrukcja co prawda pokazuje wersję Wielkanocną – z pisanką i barankiem, ale jak najbardziej można zrobić to np. z czerwonego i żłotego papieru i jest Bożo Narodzeniowo. Koszyczek zrobi zdolny 6 latek, a z pewnością uczeń szkoły podstawowej.

 

Bransoletki, ozdobne sznurki plecione metodą kumihimo:

Potrzebne:

  • 8 nitek muliny po 1m każdy
  • Zaciski – by zakończyć elegancko ozdobny sznurek – tak by można było naszyjnik rozpinać i zaponać..
  • Dysk kumihimo
  • Pomysł na medalion, koral, zawieszkę do umieszczenia na ozdobnym sznurku.

Jak zrobić sznurek:

 

Po upleceniu sznurka, nawlekamy nań zawieszkę i zabezpieczamy końcówki sznurka zaciskami (do nabycia w sklepach z koralikami).

Voila!