Nadzieja jest esencją życia, jego motorem. Nadzieja jest związana z przyszłością. Mamy nadzieję, że coś się stanie, lub że coś się nie stanie. A oblicza nadziei są różne.

Maciuś ma 5 lat i ma nadzieję, że na Boże Narodzenie dostanie narty. Już wyobraża sobie, jak będzie jeździł po stoku i cieszy się tą wizją.

Anna od kilku lat żyje w związku z żonatym mężczyzną. Ma nadzieję i głęboko wierzy, że ukochany w końcu rzuci swoją rodzinę, z którą i tak nie mieszka i ożeni się z nią. Każde spotkanie z przyjaciółmi to nieustanne opowieści o tym, jak to będzie cudownie, gdy wreszcie na co dzień będą razem. Osoby wyrażające powątpiewanie lub moralną dezaprobatę wobec związku od razu dostają etykietę "pruderyjnych zazdrośników" i Anna zrywa z nimi kontakty. 

Żona Mariusza jest w ciąży. Oboje mają nadzieję, że dziecko urodzi się zdrowe. Ponieważ ma 42 lata, zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Jednak ich nadzieja sięga dalej niż zdrowie dziecka. Ufają, że jakiekolwiek dziecko się urodzi, będą potrafili stworzyć mu atmosferę miłości i wsparcia w rozwoju. 

W przykładzie Maciusia nadzieja jest prosta i pozytywna. W przypadku Anny nadzieja przerodziła się w życzeniowe spostrzeganie świata i ma destrukcyjny wpływ na jej życie. Natomiast trzecia forma nadziei, prezentowana przez Mariusza i jego żonę to postawa, a nie tylko doraźna reakcja na to, co się nam przydarza. Postawa nadziei jest ukierunkowaniem serca na przyszłość.

Obejrzyj swe nadzieje
Proponuję proste ćwiczenie. Spisz na kartce 5 twoich największych nadziei, rzeczy których oczekujesz i ufasz, że się spełnią. Ułóż je w hierarchii od najważniejszej do najmniej ważnej. A teraz spojrzyj na każdą z nich i zadaj sobie pytanie: "Co przyniesie mi spełnienie tej nadziei?" A potem spojrzyj na wynik. Może się okazać, że twoja nadzieja jest naprawdę zamaskowaną inną emocją. Może to być lęk - gdy to na co mamy nadzieję nie zdarzy się - alternatywa jest zła - np. mam nadzieję na znalezienie pracy, alternatywą jest bezrobocie i niemożność utrzymania się. Może to być ogólny niepokój - boimy się, że gdy nadzieja się nie spełni przydarzy się nieokreślone coś strasznego. Może to być tęsknota za czymś nieokreślonym - gdy nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie "Co mi przyniesie spełnienie nadziei". Podstawą destrukcyjnej nadziei Anny jest lęk przed samotnością, powiązany z lękiem przed prawdziwym związkiem. Na razie nie potrafi sobie z tym poradzić, lecz powoli zdaje sobie sprawę, że fantazje na temat idealnego życia są tylko ucieczką przed rzeczywistością. To początek pracy nad sobą. Nazwany lęk jest mniejszy niż nieuświadomiony, łatwiej też z nim walczyć. 

Gdy dojdziesz do odczuć, które są podstawą twoich nadziei, wypisz wszystkie możliwe sposoby innego osiągnięcia celu. Zrób to w formie burzy mózgu - nie recenzuj żadnego z pomysłów, wszystkie, nawet najbardziej szalone spisz, a na rezultaty spojrzyj dopiero następnego dnia (prześpij się z tym). Zastanów się wtedy, co z tej listy mógłbyś praktycznie wprowadzić w swoją codzienność. 

W niektórych kulturach ludzie przywiązują swoje nadzieje, pragnienia i modlitwy do drzewek życzeń. Kolorowe kawałki papieru powiewające na wietrze są świadectwem uczucia, które dodaje życiu barw i je upiększa. Jako chrześcijanie możemy zaadoptować ten symbol, opisując swe nadzieje na pięknych, kolorowych kartkach papieru i składając u stóp krzyża. Znaczenie tego ćwiczenia jest symboliczne, składając pod krzyżem, wypuszczasz swe nadzieje z rąk i powierzasz Chrystusowi. Ufasz, że przekształci je tak, by miały pozytywny wpływ na twe życie.

Na koniec zastanów się, czy w twoim życiu dominuje postawa nadziei. Postawa nadziei definiowana jest jako patrzenie z ufnością w przyszłość, nastawienie, że wszystko co w życiu się przydarza, ma sens. Postawa nadziei to postawa cierpliwości. Jest wpisana głęboko w życie chrześcijanina. Pozwala wyjść poza roszczeniową postawę wobec świata: oczekiwania, że spełnią się nasze konkretne życzenia. Nadzieja adwentowa jest właśnie taką pozytywną postawą. Z narodzeniem Chrystusa nie wiążemy roszczeniowych oczekiwań - np. że przyniesie nam w prezencie wspaniałego towarzysza życia, lecz nadzieję, że to, co dzieje się w naszym życiu ma sens.

Ty i Twój Nastolatek
Wielu z nas obawia się okresu, gdy dziecko staje się nastolatkiem. Wydaje się, że nie mamy już na dziecko wypływu i zaczyna żyć w świecie rówieśników. Obawiamy się, że może wpaść w kłopoty.
Miłość i autorytet
MIŁOŚĆ I AUTORYTET. Jak wychowywać dzieci po chrześcijańsku i ustrzec je przed zagrożeniami Poradnik dla rodziców, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom życiowy sukces i szczęście.
Małżeństwo przemyśl to
Miłość na całe życie jest możliwa! Wygląda na to, że wasz związek jest "na poważnie". Czy możesz przewidzieć jego losy? Nie wystarczy uwierzyć, że miłość na całe życie jest możliwa. Ważne, żebyście wiedzieli jak to zrobić.
Prawdziwe szczęście w praktyce
Co zrobić, żeby być szczęśliwym? Wszyscy szukamy odpowiedzi na to pytanie. Niektórzy twierdzą, że szczęście zależy od losu i nie mamy na nie wpływu. Albo zdrowia, albo pieniędzy. My udowadniamy, że to nieprawda.
Jam Jest Pan, Bóg Twój!
Katechizm dla dzieci o Dekalogu. Książka do czytania wraz z dziećmi, przybliżająca im w sposób przystępny, lecz nie zinfantylizowany 10 przykazań. Testowane na ludziach w wieku 6-8 lat.
40 tygodni radości, porady dla mamy w ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu! Jak nie dać się zwariować, przestraszyć, jak uniknąć problemów związanych z ciążą. Opis ciąży, porady opracowane w konsultacji z doświadczonym lekarzem - położnikiem.
Od niemowlaka do przedszkolaka
Rady dla młodych rodziców, którzy chcą wychować dobre i mądre dzieci i nie dać się zwariować.
Pierwsze lata w szkole
Praktyczny poradnik dla rodziców, pedagogów i psychologów. W prosty i dowcipny sposób opisuje trudny proces wychowania dziecka w wieku od 7 do 10 lat. Książka nie obejmuje specyficznej sytuacji sześciolatków, poruszając jednak temat dojrzałości szkolnej.
Psychologia a życie duchowe
Czy psychologia może nam coś mówić o życiu duchowym? Czy techniki terapii psychologicznej wpływają też na życie duchowe człowieka? Czy psychologia ma prawo wypowiadać się na temat duszy człowieka, czy też - skoro jest nauką empiryczną - powinna skupiać się wyłącznie na procesach poznawczych i emocjonalnych?
Mowa ciała w liturgii
"Mowa ciała w liturgii" to niewielka książeczka, której autorami są dwie osoby - Bogna Białecka oraz ks. Mirosław Musiał. Broszura ma dwóch autorów omawiających zagadnienie z odmiennych perspektyw. Kapłana – celebransa Mszy Świętej oraz psychologa – uczestnika. Autorzy wyszli z założenia, że perspektywy psychologiczna i teologiczna w spojrzeniu na liturgię wzajemnie się przenikają.